DITT ÅR I ÅR?

HAUGETUN FOLKEHØYSKOLE
DET ER PÅ TIDE



Reiser Destinasjon Latin-Amerika

Spania

I høstsemesteret har linjen en 4 dagers språktur til Barcelona i Spania. Her opplever vi guidet sykkeltur i byen, solen som varmer på stranda, det store matmarkedet, gode tapasbarer, spennende shoppingbutikker, museer, arkitekturparker og mye mer!

Rapporter fra tidligere turer:
Reisebrev 2008  
Reisebrev 2009 

Guatemala

Hovedturen er en 3 ukers studietur til Guatemala tidlig i vårsemesteret. Dette er en tur du sent vil glemme!

Guatemala er maya-indianernes rike og et land så fargerikt, frodig og vakkert at du bare må oppleve det: Menneskene, tropeklimaet, Tikal og pyramidene i jungelen, vulkaner med rennende lavo, det rike dyrelivet, orkideene, den spennende maten, de små indianske bygdesamfunn, strandlivet ved Stillehavet, det Karibiske hav, skjønne barn, fattigdom, de som kom ut av slummen, den norske bistanden.

Guatemala og Norge har hatt nære forbindelser helt siden det dramatiske jordskjelvet i 1976. Du vil få kunnskaper om en del av verden som fascinerer deg, skremmer deg, men som også gjør deg takknemlig.

Gjennom turen får vi tid til å nyte sola på strendene i Stillehavet, oppleve action når vi svever over kaffeplantasjene og blir med en guide på en aktiv vulkan og vi vil kjenne på kulturen gjennom å spise god mat, bruke spansken vi har lært og kjøpe fargefulle og kreative suvernirer.
Vi vil i tillegg få oppleve noe en backpacker ikke får, nemlig å bo hos skjønne mayaindianerfamilier, som vi har god kontakt med. Her vil dere komme i kontakt med mayabarn og ungdom, som dere kanskje vil knytte livslange kontakter med. Å bo hos lokalbefolkningen vil gi deg en unik mulighet til å se kulturen fra innsiden og lære hvordan de lever i hverdagenmed sine skikker og sin kultur!

I slummen overrekker vi prosjektmidlene som vi har samlet inn og får se konkret hva pengene går til og hva pengene fra tidligere års prosjekter har blitt brukt til. Etter hovedturen arbeider vi videre med å formidle kunnskap og inntrykk fra reisen. Vi jobber mot aviser, skoler, klubber og lignende. Det blir noen reiser i nærmiljøet og noen overnattingsturer.


Program for Guatemala 2010!
29. januar. Avreise fra Gardemoen kl. 11:05 Fly til New York og Huston.

30. januar. Dag 1: Buss fra flyplassen til Antigua. Avslapping og guiding i Antigua.

31.januar. Dag 2: Canopy og guiding i Antigua.

01.februar. Dag 3: Buss fra Antigua til hovedstaden, der vi besøker Colonia del Carmen og Colonia Noruega.

02. februar. Dag 4: Buss fra Antigua til Panajachel. Båttur og marked. Overnatter på hotell.

03. februar. Dag 5: Buss fra Panajachel til San Martin, der vi besøker enkene i enkelandsbyen. Buss til Antigua.

04. februar. Dag 6: Antigua. Sykkeltur inn til Macadamian og kaffeplantasjen. Tid i Antigua på ettermiddagen.

05. februar. Dag 7:Buss fra Antigua til hovedstaden, der vi besøker Carolingia og ambassadør Lars Vaagen på embassaden.
Tur innom Mira Flores og museet/ det nye kjøpesenteret. Buss tilbake til Antigua.

06. februar. Dag 8: Buss fra Antigua til Chimantenango, der vi besøker de fire spor ungdommene, og har vannkrig/ spiller basket/ spiser med dem. Buss tilbake til Antigua.

07. februar. Dag 9: Vulkantur til Pacaya med marshmallows i sekken. God middag på kvelden!

08. februar. Dag 10: Buss fra Antigua til Coban. Overnatter på Hotel Retiro.

09. februar. Dag 11: Hotellet kjører til Semuc Champey. Grottevandring, tuber og bading i kilder. Overnatter på Hotel Retiro

10. februar. Dag 12: Buss fra Coban til Antigua, og videre til Patzùn, der vi bor hos familier.

11. februar. Dag 13: Vi møter barna og ungdommen i Patzun, leker/ lærer bort makramé og engelsk og deltar med familien.

12. februar. Dag 14: Vi er sammen med barna og ungdommen, spiller fotball og deltar med familien.

13. februar. Dag 15: Vi reiser dagstur til Teck Pan, der vi besøker Cristal og mammaen på landsbygda.

14. februar. Dag 16: Vi går på markedet i Patzùn og tar avskjed med familien. Buss til hovedstaden.
Luksusnattbuss med Linja Dorada fra hovedstaden til Flores kl. 21.00.

15. februar. Dag 17: Vi ankommer Floresd kl. 06:00 og tar videre buss til Tikal, der vi bestiger mayapyramidene.
Tilbake til Flores på ettermiddagen, der vi reiser ut med båt til en zoologisk øy.
Kl. 21.00 reiser vi tilbake med bussen Linja Dorada.

16. februar. Dag 18: Ankommer hovedstaden kl. 06:00 og reiser direkte med buss til Monte Rico. Der nyter vi stillehavet og varmen, mens vi bor i bungalows på stranda.

17. februar. Dag 19: Grytidlig morgentur med kanalbåter inn i mangroveskogen, der vi ser apene og pelikanene våkne til soloppgangen.
Bading og soling på stranda. Buss til Antigua på ettermiddagen.

18. februar. Dag 20: Buss til flyplassen. Hjemreise med mellomlanding i Huston og New York. Vi ankommer Gardemoen 09:35 på fredag den 19.



Rapporter fra tidligere turer:
Reisebrevene fra 2008
Reisebrev 1 2009
Reisebrev 2 2009
Reisebrev 3 2009












HAUGETUN FOLKEHØGSKOLE © 2008

Design:Sten J. Helberg, CMS av InCreo