NYE DRØMMER?

DAGENS DRØMMER ER
MORGENDAGENS OPPLEVELSER






Siste nytt

Interessert i folkehøyskole?

Legg igjen e-postadressen din, så tar vi kontakt når det nærmer seg søketid.

   

Nyheter

Helikopterfilm
16.05.2012
Paintball
16.05.2012
Se Nyhetsarkiv

Reisebrev fra USA

Publisert: 15. april 2011
Puls og SSS reiste til USA for å oppleve det pulserende storbylivet i New York og musikklivet i New Orleans. Her kan du lese om noen av opplevelsene.

Turen startet tidlig fredags morgen, ved å ta flybussen inn til Gardermoen. Her ble begge våre Martiner stoppet i passkontroll, visumet stemte ikke helt… Heldigvis gikk alt bra, og de kom med.
Etter en lang, lang flytur ankom vi endelig New York city. Synet av denne byen var helt overveldende, og vi skjønte fortsatt ikke helt av vi var i NYC. Vi ankom JFK Airport 20.00 lokal tid, men vi stod halvannen time i kø for å komme inn i landet. Da var vi veldig slitne, varme, sultne, trøtte, lei, spente, osv. Men etter en tid var vi på plass i 850 street Westend Avenue. Hostellet vi bodde på het Chocolat Hostel (kåret til NY’s beste hostell flere år på rad…) Synet som møtte oss var positivt, men så fort vi kom innenfor de fire veggene, fikk alle motsatt mening.
Første dag i New York gikk på sightseeing, hvor vi fikk med oss alt som var å se. Den varte i fire timer, og det var akkurat lenge nok til å holde oss på pinebenken mot slutten. Vi ville ut å utforske New York City. Så kom det store: SHOPPING. Denne byen er den ultimate shopping, fastfood, kaffe og jallabod-byen, og er du ute etter lavpriskjeder, eller eksklusive merker, finner du alt her!
Vi var på flere musikaler, blant annet Billy Elliot. Vi samstemmer i et unisont ”HURRA” fordi det rett og slett var en enestående opplevelse, som rørte oss til tårer og fikk oss til å skratt le.
New York bydde på mange forskjellige opplevelser, vi besøkte turistattraksjoner som Empire State Building og vi fikk mulighet til å ta båtturen ut til Ellis Island hvor man har god utsikt til Frihetsgudinnen.
Andre dagen i New York dro vi til en baptistkirke i Harlem hvor vi var med på en svart gospel gudstjeneste. For de fleste vare dette en helt fantastisk opplevelse, som er veldig annerledes enn gudstjeneste i Norge. Her er det liv til tusen!
På onsdagen gikk turen til New Orleans, hvor sol og varme og T. C. Hawkins ventet på oss. Hotellet vi sov på var fantastisk, det var store rom med gode senger fine bad og gode dusjer i badekar og tv. Det første vi fikk tilbud om når vi kom var å dra på konsert.
Dagene i New Orleans ble brukt på hjuldampertur på Mississippi, French Quarter og Burbon Street, hvor verdens største jazzfestival  var i full sving. Det var musikk på hvert hjørne og på hver bar. I tillegg er New Orleans moderbyen for karneval, og Mardi Gras.
Vi spiste mye sushi, og fant mange spennende restauranter.
På torsdag ble vi med TC på korøvelse. Vi ble satt godt imot. Han er en dreven dirigent, som får de unge med. Vi sang noen sanger for dem, og de sang for oss, og vi sang noen sanger sammen. Det var en morsom opplevelse, og én av guttene utpekte seg voldsomt med stemmen sin, 9 år gammel, og sang som en gud. De ordnet med både mat, drikke og kaker til oss.
På lørdag dro noen av oss å spiste frokost med TC Hawkins og barnebarnet hans, Devon. Vi ble tatt med på en lokalcafé, i et område som var sterkt preget av orkanen Katrina som slo over New Orleans for fem år siden. Dette var et sterkt syn.  
Så kom hjemturen. Tretten timer fly totalt + venting tok knekken på de fleste av oss. Ei av pulsjentene hadde glemt passet sitt på det forrige flyet, så det ble full panikk når vi skulle gå om bord på flyet til Amsterdam. Heldigvis fant hun det igjen, og det gikk fint.
Vi ankom Haugetun i seks-sjutiden på kvelden, og var godt fornøyd med en herlig tur! Tusen takk for 10 flotte dager i statene!




HAUGETUN FOLKEHØGSKOLE © 2008

Design:Sten J. Helberg, CMS av InCreo