NYE DRØMMER?

DAGENS DRØMMER ER
MORGENDAGENS OPPLEVELSER






Siste nytt

Interessert i folkehøyskole?

Legg igjen e-postadressen din, så tar vi kontakt når det nærmer seg søketid.

   

Nyheter

Helikopterfilm
16.05.2012
Paintball
16.05.2012
Se Nyhetsarkiv

Reisebrev fra Hemsedal

Publisert: 1. april 2011
Mandag 21. mars hoppet Bernt og 12 elever på minibussen for å reise til Hemsedal for et par dager. I tilhengeren ble det stablet opp med ski og brett, og alle virket ivrige på å reise.
Det ble en lang busstur, så de fleste av elevene sovnet av, men var raskt oppe å gå igjen da det ble en liten stopp i Hønefoss for å handle mat og ikke minst godteri. Sola skinte og asfalten var bar. Sikre tegn på at vi nærmer oss påske. Hadde vi bare kunne tatt med oss dette været til Hemsedal.
 
Vi ankom KRIK høyfjellshotell rundt i klokka 14. Vi sov ikke på selve hotellet, men en veldig koselig og stor hytte like ved. Det første som ble gjort var å fordele rom, for deretter å få inn all bagasje. Utendørs herjet en voldsom vind, men den gjorde ikke skade der og da, siden planen var å dra i bakken på tirsdag og onsdag.  Mandagskvelden ble derfor bare brukt på å spille spill og kose oss. Guttene ble satt til å lage taco, siden noen mente det var "guttemat" fordi det var så enkelt å lage.  God og mett fortsatte spillene utover kvelden, og for å være opplagt til en lang dag i bakken ble det derfor ikke så alt for sent før de fleste fant senga.
 
Det var ikke akkurat drømmeværet da vi sto opp dagen etter. Det blåste fortsatt veldig mye, men det stoppet likevel ikke planene vi hadde, så til skisenteret bar det.
De fleste heisene var åpne og vinden herjet ikke like mye her som den gjorde ved hytta. Prikken over i'en var at sola hadde funnet til fornuft og viste seg nå og da, når ikke skyene bestemt kastet seg over. I tillegg fikk vi oppleve både snøstorm og litt regn, så man kan vel egentlig si at vi fikk med oss alle årstidene i løpet av timene i bakken. Likevel var skigleden stor, og det ble nok mange timer på ski og brett denne dagen til å mette de fleste. Dette resulterte i at vi var veldig sliten da vi kom tilbake til hytta igjen, og en tur innom både badstu og jacuzzi ble derfor prioritert i første rekke.  Utover kvelden ble det laget hjemmelaget pizza, og Henriette slo til med "mislykket sjokoladekake" og is, som ingen kunne si nei til. Det ble igjen tid for spill, som selvfølgelig alltid er obligatorisk på hyttetur. Dessuten var det nok ikke mange som hadde noe i mot at TV'en som sto i hytta ble brukt flittig den også. Vel sliten etter en lang dag i bakken og andre aktiviteter, fant vi frem til sengene og sovnet med et håp om at dagen etter skulle bringe med seg fint vær og masse moro.
 
På onsdag var det bare opp å hoppe, spise frokost å kaste på seg klær før vi alle sammen satt klar i bussen for en ny dag i bakken. Vinden var sterkere enn dagen før, og himmelen var overskyet. Det ble en skikkelig nedtur å komme frem til skisenteret for å høre at heisene var stengt. Men samtidig lysnet det litt opp igjen da vi fikk høre at Solheisen som lå 9 kilometer unna var åpen. Vi fikk noen turer opp og ned der, før de fleste av oss var så gjennomvåt og kald at det fristet mer å finne frem til hytta igjen. Der ble det igjen tid for badstu og jacuzzi, kyllingfilet og ris, spill og moro og deretter nybakte boller som May Elena og Nils hadde stått i spissen for. Man skal altså ikke legge skjul på at vi ble matet godt mens vi var i Hemsedal. :-)
 
Dagen etter gjensto bare den lange turen hjemover igjen. Selvfølgelig skulle vi møte på sola etter å ha kjørt en stund. Likevel skal man absolutt ikke klage over turen. Vi hadde det kjempe bra. Så til syvende og sist kan man vel komme frem til den konklusjon at det var en veldig vellykket tur, til tross for at været ikke var helt på vår side denne gang. Humøret og entusiasmen kan man i allefall ikke klage over, det var en super gjeng som var med og vi koste oss mye i hverandres selskap disse dagene.




HAUGETUN FOLKEHØGSKOLE © 2008

Design:Sten J. Helberg, CMS av InCreo